Saçlarımız neden dökülür?

Saçlarımız neden dökülür?

Saç dökülmesi, erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da görülen bir sorun. Estetik görünümün yanında, kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkileyen saç dökülmesinin çok farklı sebepleri olabilir. Bunların başında da mevsim geçişleri gelir.

Sonbahar ve ilkbahar aylarında gerçekleşen saç dökülme problemi, başlangıcından itibaren yaklaşık 2 ay sürer ve aslında saç sağlığı için faydalı kabul edilir. Çünkü saçlar, yeni çıkan tellerle kendi yapısını yeniler.

 

Saçlarımız neden dökülür?Bu dönemlerde saç dökülmesini önleyen ürünler kullanmak, sürecin fazla saç kaybı yaşanmadan çabuk atlatılmasında faydalı olacaktır.
Ancak ürün seçimi çok önemlidir. Profesyonel kuaför ürünlerinden farklı olarak eczane ürünleri dermatolojik açıdan saç derisine ve saça zararlı olabilecek kimyasallardan uzak üretilir. Bununla beraber kişiselleştirilebilir ürünlerin son zamanda öne çıkması, kullanıcılara kendi saç karakterlerine uygun ürünleri tasarlayabilme imkânı vermektedir. 

 

 

Saçlarımız neden dökülür?

 

Sağlık problemlerine bağlı saç dökülmeleri

Onkoloji tedavisi gibi çok yoğun saç dökülme problemlerine sebep olan süreçler, saç bakımı konusunda çok daha özenli seçimler yapmamızı gerektirir. Bu süreç sonrasında öncelikle saç ve saç derisi sağlığı dikkate alınmalıdır.
Yoğun kimyasal içeren ürünler yerine doğal içerikli dermatolojik ve organik saç bakımlarına yönelmek daha faydalı olacaktır.

 Yeni saçların genel olarak farklı dokularla çıkması, bu süreç sonunda en sık rastlanan durumdur.
Ürün alırken yeni çıkan saçlarınızın karakterine uygun seçimler yapmanız, süreci kolay şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.
Kişiselleştirilebilir saç bakımlarında en fark edilir ve öne çıkan ürün olarak Concept Beauty markasının bakım setlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Androgenetik alopesi veya erkek tipi saç dökülmesi

Dökülme genellikle başın tepe bölgesinde meydana geldiği için “erkek tipi saç dökülmesi” olarak adlandırılır. Bu sorun için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Kortizon içeren ilaç tedavisi bunlardan biridir. Ancak teşhis doğru konulmadıysa, kortizon saçlara zararlar verebilir. Dolayısıyla bu konuda doğru teşhis çok önemlidir.

 Son olarak; yaşam tarzımıza bağlı ve genelde stresten kaynaklanan saç dökülmeleri de oldukça yaygındır. Yoğun iş temposu, iş kaybetme korkusu, hızlı kilo alıp vermek, hava kirliliği, sevdiklerimizin çeşitli sebeplerden zarar görmesi gibi konuların psikolojimizi olumsuz yönde etkilemesi, saç dökülmesini tetikleyen en etkili sebepler arasında gösterilebilir.
Ciddi sağlık problemleri sonrası saçların sağlıklı uzayabilmesi için eczacınızın ya da doktorunuzun tavsiye edeceği ürünlere yönelmeniz, saç sağlığını ve saç derisini koruyan ürünlerle çalışmanız yeni saçlarınızın daha kolay uzamasını ve gelişmesini sağlayacaktır.
Buradaki en önemli konu, saçlarınızda oluşan probleme çözüm oluşturabilecek kişiselleştirilebilir ürünlere ulaşabilmenizdir.

 

Saç bakımında kişiselleştirilmiş ürünler

Neredeyse zamanın başlangıcından beri, insanlar sağlıklı saçların peşinde olmuştur. Dünyadaki tüm kültürler parlak ve güçlü saçlar elde etmek için bitkilerin gücünü kullanmış, fındık ve tohum yağlarından meyve pestili ve öğütülmüş otlara kadar her şeyi uygulamıştır.
Zamanla, bilim ve teknoloji anlayışımız geliştikçe, bu gücü kullanmak için daha sofistike yöntemler bulduk ve kişisel ihtiyaca göre, karışımlarını kendimiz hazırlayabileceğimiz şampuanlar tasarladık.
Örneğin kuru saçlarınız varsa, sadece nem veren şampuanlar saçınızı ağırlaştırabilir. Bu nedenle kendi karışımınızı hazırlamak size en iyi sonucu verecektir.
Şampuanınızı nem veren shot ile birlikte hacim de veren shot kullanarak hazırladığınızda, hem nemli hem de hacimli yani mükemmel bir saça kavuşabilirsiniz.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.