Covid-19 Sonrası Saç Dökülmesi

Covid-19 Sonrası Saç Dökülmesi

Covid-19 sonrası can sıkıcı semptom: Saç dökülmesi

Covid-19’u atlattınız ve hastalık -en azından bir süre- sizden uzak duracağı için keyiflisiniz. Ama bir sabah saçlarınızın tutam tutam dökülmekte olduğunu fark ettiniz. Sakın panik yapmayın zira Covid-19’dan kurtulduktan aylar sonra dahi pek çok insanın saçları büyük kümeler halinde dökülebiliyor. Bu endişe verici sorunun çözümü ise yazımızda…

Yaşadığımız dönemin en ciddi sorunlarından biri olan Covid-19 pandemisi, dünyadaki her bir insanı faklı şekillerde etkiliyor. Corona virüsüne yakalananlar pek çok sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor ki bunlardan biri de hastalık sırasında veya atlatıldıktan sonra yaşanan saç dökülmeleri

Dünya çapında yapılan pek çok araştırmaya göre saç dökülmesi, Covid-19’dan kurtulanların enfeksiyon sonrası yaşadıklarını bildirdikleri uzun bir semptom listesi arasında bulunuyor. Nitekim, Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Survivor Corps. tarafından Covid-19 testi pozitif çıkan 5 bin 875 kişiyle yapılan kalıcı semptomlar ve sağlık etkileri araştırmasına göre hastaların yüzde 33’ten biraz fazlası semptomları arasında saç dökülmesi olduğunu bildiriyor. Aynı şekilde The Lancet’te yayınlanan ve Covid-19 enfeksiyonunun uzun vadeli sonuçlarını inceleyen bir çalışmada ise en yaygın kalıcı semptom yorgunluk veya kas zayıflığı (yüzde 63) olurken hastaların 22’si de saç dökülmesi yaşadığını söylüyor.

Yüksek Ateş Tetikliyor

Covid-19 ile saç dökülmesi arasındaki ilişkin en güçlü bağ ise ateş… Covid-19’un yaygın bir belirtisi olan ateş yükseldikten birkaç ay sonra, birçok insan gözle görülür saç dökülmesi yaşayabiliyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre bu tip saç dökülmesinin tıbbi adı “telogen effluvium”. Bu dökülme türünde normalden daha fazla saç, saç uzama yaşam döngüsünün dökülme (telojen) aşamasına aynı anda giriyor. Özellikle de yüksek ateş veya hastalık, daha fazla tüyün dökülme aşamasına girmesine neden olabiliyor.

Öte yandan hiç ateş veya Covid 19 geliştirmemiş olunsa bile, yaşadığımız dönemde yine de saç dökülmesi görülebiliyor. Bunun arkasında yatan duygusal stres, normalden daha fazla tüyü dökülme aşamasına zorlayabiliyor. Nitekim pandemi sırasında kim daha stresli ve endişeli hissetmiyor ki? Her ne kadar saçların kümeler halinde döküldüğünü görmek stresi arttırıyor olsa da stresi azaltmaya çalışmak çok önemli… Zira uzmanlar stres sona erdiğinde aşırı saç dökülmesinin de duracağını söylüyor.

Uzmana Görünmek Şart

Peki, saçların dökülmeye başladığının anlaşılmasıyla beraber ne yapılması gerekiyor? Yurt dışında yaptığı defileler, mikro ve medikal kaynak yöntemleri ile tanınan saç kaynağı uzmanı Sedat Biga, öncelikle daha çok kadınlarda görülen Covid-19 sonrası saç dökülmeleri için mutlaka bir uzmana danışılmasını öneriyor. Biga, aynı zamanda geçirilen farklı hastalıklar sonrası tramvaya bağlı olarak saç dökülmelerine karşı erken tedbir almanın da son derece önemli olduğunu söylüyor. Bununla beraber bu kişilerin mutlaka saçlarını düzenli olarak kestirmeleri gerekiyor ki bunu yapmaya başladıklarında kaybettikleri saçları geri kazanmaları mümkün olabiliyor.

Son olarak Biga, saçları dökülen kişilerin organik ve doğal ürünleri kullanmasını tavsiye ediyor. 30 yıllık meslek tecrübesi sonucunda ortaya çıkarttığı kendi markası Concept Beauty ile saç bakım ürünleri sunan Sedat Biga, tamamen doğal ürünlerinden oluşan özel seri ile saçların sağlık ve güzellik kazandığını ifade ediyor. Bunların yanında Sedat Biga Hair Studio’nun Nişantaşı’ndaki şubesinde ise mikro ve medikal saç kaynağı yöntemleri ile saçları uzatma ve güçlendirme yapılabiliyor. Bu alanda Sedat Biga’nın kendi bulduğu özel yöntem ve teknikler ile normal yapılan kaynak işlemlerinden çok daha sağlıklı ve güçlü saçların oluşması sağlanıyor.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.