Sombre Nedir? Kimlere Sombre Yapılabilir?

Sombre Nedir? Kimlere Sombre Yapılabilir?

Sombre Nedir?

Sombre, ombre uygulamasında olduğu gibi saç diplerine beş ile on beş santim mesafede yapılan bir renklendirme tekniğidir. Genel olarak tercih sebebi, doğal tonlarda bir yansıma istenmesidir. Ombrede uygulanan geniş renk ton aralığının aksine; sombre uygulamasında, daha dar bir renk ton aralığı kullanılır. Sombrede, ana saç renginden üç ton ile altı ton arasına kadar farklı renklendirme yapılır.

Sombre Kimlere Yapılır?

Sombre işleminin yansıma renkleri, genel olarak harmonik tonlarda (ana saç renginin üç tona kadar açığı olan renkler) yapılır. Bu sebeple sarışın olmak isteyenlere sombre yerine ombre uygulaması tavsiye edilir. Sombre ilk defa renklendirme yaptırmak isteyenler için uygun bir çalışmadır. Ayrıca boyalı saçlarda yapılan işlemlerde doğal yansımalar tercih edenlere de tavsiye edilebilir. Bununla birlikte, sombre yoğun sarışın kadınların, sarışın olmaktan sıkıldıklarında sığınabilecekleri küçük bir balıkçı kasabası gibidir. Eğer bir sarışınsanız, uzun zaman orada durmak istemezsiniz ve sombreden sıkıldığınız zaman güzel anılarla tekrar sarışınlığa dönebilirsiniz.

Sombre İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ombre uygulamasında dikkat edilmesi gereken konular, sombre uygulaması için de geçerlidir. Ombre ile ilgili yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. Sombre işlemi yoğun sarışınlık için tercih edilmez. Bir başka ifadeyle; ana saç rengi, dar bir renk ton aralığında açıldığı için, saçlara zarar verme potansiyeli diğer saç rengi açma tekniklerine göre daha düşüktür. Ancak yine de ‘harikulade yeteneksiz bir kuaföre’ denk geldiyseniz eğer, bu da sizin kaderinizmiş diyebiliriz. Konuya biraz müstehzi yaklaşmamızın sebebi, henüz “sombre yaptırdım, saçlarım yandı” diyen biriyle karşılaşmamamızdır.

Sombrenin Popülerliği

Son dönemde ombre uygulamalarıyla birlikte, sombre uygulaması da genç yaştaki kitle tarafından fazlaca tercih edilmektedir. Sombrenin popüler saç renkleri klasmanına girmesinde ve çokça tercih edilmesinde en büyük paya sahip kişiler, Sedat Biga gibi İstanbul’un ünlü kuaförleridir. Ayrıca, sombre, medyada popüler olan ve şartlar ne olursa olsun her kare fotoğrafta havalı görünmeye çalışan genç influencer’lar, deneyimli ablaları instagrammer’lar, onların blog yazarı olan teyzeleri ve çok ünlü internet editörleri, hatta inanmayacaksınız ama moda editörlerinin de dikkatinden kaçmayan bir renklendirme tekniği oldu. Elbette bu durum, sombrenin yaygınlaşmasına büyük katkı sağladı.

Son olarak, sombre renklendirme tekniği, uzun yıllar hayatımızda olmaya devam edecek gibi görünüyor. Henüz yaptırmadıysanız keyifle kaleme aldığımız bu yazıdan sonra deneyeceğinize inanıyoruz.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.