Ombre

Ombre

Ombre nedir?

Ombre işlemi son yıllarda en çok tercih edilen saç renklendirme işlemlerinin başında gelir. Ombre kelimesi Fransızca kökenli olup, gölge anlamına gelmektedir. Çoğunlukla sarışın olmak için tercih edilen bu işlem, en basit anlatımıyla koyu renklerden açık renklere doğru saç diplerine 5 ile 15 santim mesafede yapılan renklendirme işlemidir.

Ombre Kimlere Yapılır?

Kişiselleştirilebilme özelliğinden dolayı ombre, son dönemde oldukça yaygın bir renklendirme işlemi haline gelmiştir. Saç stiliyle kendini ifade etmek isteyen her yaştan kadına kolaylıkla yapılabilir.

Kullanıcının yaşam tarzına göre çok açık renklerle yapılabildiği gibi koyu renklerle de yapılabilir. Rengin açık veya koyu olması yapılan işlemin ismini değiştirmez. Ombre işlemi ismini, yapılan renklendirmenin yoğunluğundan alır. Boyalı saçlarda uygulama yapıldığı gibi daha önce hiç boyanmamış saçlarda da uygulama yapılabilir.

Ombre Nasıl Olmalıdır?

Aylık düzenli olarak dip boyası yapılan saçlarda ombre işlemi zorlayıcı bir tekniktir. Dip boyası yapılan saçlarda en yaygın olan şikâyet, ana saç rengi üzerinde oluşan kızıl veya turuncuya dönük yansımalardır. Bu tarz şikayetlerin olmaması için uygulama konusunda deneyimli olan uzmanlar bulmak çok önemlidir. Saçlarınızın sağlığı ve görünümü açısından, ombre uygulamasını kimin yaptığı çok önemlidir.

Ombre uygulaması; kullanıcının tercihi doğrultusunda, ana saç renginden üç ile on ton arasında, bazen on iki ton daha açık renklerle yapılabilir. Yoğun açılmış olan saçlarda gri, buz beyazı ve platin gibi tonlar kullanılabilir. Renk tercihi ne kadar açık olursa saçların zarar görme potansiyeli o kadar artacaktır. Mikro saç kaynak işlemleri için Sedat Biga Hair Studio’ya gelen misafirlerimizin çoğunluğu bu tercihlerde ısrar eden hanımlar veya “ben yaparım bir şey olmaz” diyen ‘en iyi kuaförler’ in zarar verdiği saçlar oluyor. Ombre saçların yansıma tonları, kişiye özel tasarlanmalıdır. Ağaçların arasından süzülen ışıkları gözlerinizin önüne getirirseniz, ombre işleminin nasıl olması gerektiğini hissedebilirsiniz.

Ombre İşlemi Nerede Yaptırılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ombre uygulamaları, saçların sağlığına en çok zarar verme potansiyeli olan renklendirme işlemlerinin başında gelir. Bu sebeple deneyimli olmayan ellerde yapılan ombre çalışmaları, çok ciddi saç sorunlarına sebep olabilir. “Nasıl olsa Sedat Biga Hair Studio var, giderim, saçlarımı mikro kaynak ile uzatır” diye düşünmeyin! Ombreden yanmış saçların eski sağlığına kavuşmaları iki ile dört yıl arasında değişmektedir. “Ombre nerede yapılır?” sorusunun en doğru cevabı “deneyimli ellerde” olmalıdır. Bu sebeple, araştırma yapıyorsanız, bu konuda uzmanlığına güvendiğiniz yere gitmeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Renklendirme işlemlerinin en iddialı servislerinden biri olan ombre, hatalı yapılması halinde düzeltilmesi ve saçların eski haline döndürülmesi çok zor bir hizmettir.

Ayrıca ombre uygulaması, kullanıcı ile kuaförün birbirini doğru anlamaları gereken önemli bir renklendirme hizmetidir. Yanlış kurulan iletişim, ombre uygulamalarında yapılan hatalı işlemlerin sebepleri arasında büyük çoğunluğu oluşturur. Bu sebeple uygulamayı yapan kuaförün iletişim yeteneği yüksek olmalıdır.

Türk saç tipi, Anadolu’dan Türki Cumhuriyetleri’ne kadar geniş bir coğrafyaya uzanır. Türk saçları, dünya saç piyasasında çok nadide bir konuma sahiptir. Öyle ki dünyanın en değerli ve en zor bulunan saç sınıfıdır. Bu sebeple başka ülkelerde, Türk saçlarına ulaşmak kolay değildir. Türk saçları dalgalı, düz, kıvırcık dokulu, kolay şekil alan, hacimli ve yumuşak olurlar. Kolay renk değiştirir ve renk değişimlerine dayanıklı olması bu saç tipini değerli kılan özelliklerdir. Özelliklerinin bu derece fazla olmasının bize göre en önemli sebebi, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyanın melez ırklarla harmanlanmış genetik yapısıdır. Ayrıca Türk saçlarının az bulunmasının bir sebebi, Türk kadınlarının uzun saçlarını kendilerine saklamasıdır.

Bu nadide saçları tercih etmemizin sebebi, Sedat Biga markası olarak en iyi saçlara ulaşma ve sizlere sunma tutkumuzdur.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.