Artık zamanı durdurmak mümkün

Artık zamanı durdurmak mümkün

 

Son yıllarda güzellik algısı ve tanımında ne gibi değişiklikler meydana geldi?

- Güzellik algısındaki en büyük değişiklik, pandemi sonrasında oldu. Özellikle makyaj yapmadan evde oturduğumuz, cildimizin farkına vardığımız bir dönem geçirdik. Bu da özellikle cildin güzelleşmesi için yapılması gereken yatırımların önem kazanmasını ve doğal bir görüntünün daha ön planda olmasını sağladı.

Artık zamanı durdurmak mümkün hale geldi diyebilir miyiz?

- Diyebiliriz kesinlikle ama bu birçok komponent içeriyor. Yani son derece doğru yatırımlar, özellikle cildin kalitesinin artırıldığı, gerekli değişikliklerin ufak tefek dolgularla sağlandığı, koruma amaçlı botoks uygulamasının yapıldığı, çok doğru cilt bakım ürünleri ve güneş koruyucuları ile cildimize destek olduğumuz, aynı zamanda yeterli miktarda su tükettiğimiz, sigaradan uzak durduğumuz sağlıklı bir yaşam şekli de kesinlikle zamanı durdurmanın çok önemli bileşenlerinden biri. Çünkü yer çekimi ve yaşlanma süreci bir halat yarışı gibi bir taraftan çekiyor, hekim ve hasta da diğer taraftan çekiyor. O yüzden bu diyaloğun içinde doğru bir beslenme ve yaşam şeklinin, hatta uyku düzeninin de olması şart.

Son zamanlarda en çok hangi uygulamalar yapılıyor?

- Özellikle cilt yatırımı için yapılan uygulamalar. Yani mezoterapi, vitamin ve doku stimülasyonu uygulaması. Bu uygulamalar sayesinde daha genç ve sıkı bir cilt elde ediliyor.

ENJEKSİYONDA DOĞALA YAKIN VE ETKİ SÜRESİ KISITLI ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ

Sıklıkla yanlış yapılmış estetik uygulamalarla karşılaşıyoruz. Hatta bazen korkunç sayılabilen sonuçlar görüyoruz. Yapılan hatalar neler ve nelere dikkat etmeliyiz?

- Özellikle medikal estetik alanında, enjeksiyonda olabildiğince doğala yakın ürünler tercih edilmeli.Günün sonunda ne kadar kalımı az ürün tercih edilirse, sonrasında yaşanabilecek pişmanlıklar da o kadar az olur.Çünkü insan yüzü her gün değişmekte, bu nedenle bugün çok iyi göründüğünü düşündüğümüz sivri bir çene, 5 kilo aldığınızda son derece kötü bir görüntüye sebep olabiliyor.Bu yüzden mümkün mertebe etki süresi daha kısıtlı olan ürünlerin tercih edilmesi, özellikle medikal estetik alanında kötü görüntülerden uzak durmayı sağlar.

Bir de tabii ki doğala yakın bir görüntü tercih etmek hepimiz için önemli ama doğalın da ne olduğunu sorgulamak ve yaşlanma sürecinde kendimizin en iyi hali olmak fazlasıyla yeterli. Yapılan en büyük hatalardan biri de başkasına yakışan bir uygulamanın bize de yakışacağını düşünmek olabiliyor.

 

 

Estetik uygulamalarının doğru yapılması kadar, günlük hayatımızda kullandığımız bakım ürünleri de çok önemli. Peki doğru ürünü seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

- Evet, kesinlikle çok önemli. Çünkü cildimiz dışarıdan da beslenmesi gereken bir organ.

Burada özellikle hem nemlenmeyi, hem canlılığı hem de vitamin takviyesini sağlamamız gerekiyor.

Bu takviyeler cildin nemliliğini, dokunun bütünlüğünün devamlılığını, gözeneklerin küçülmesini destekliyor.

Yapılan uygulamalar sonucunda kişinin yüz ifadesinde ne gibi değişimler meydana geliyor?

- Aslında yüzde yapılan her uygulamada bir psikolojik sonuç sağlanır. İlk sağlanan psikolojik sonuç; özgüvenin artışıyla beraber sosyal diyaloğun artışıdır. 

O yüzden yüze yapılan uygulamalar bizim kişisel ifademizde de ciddi değişiklik sağlıyor.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.