Sedat Biga Kimdir? Kariyeri, Başarıları ve İnovasyonları

Sedat Biga Kimdir? Kariyeri, Başarıları ve İnovasyonları

Sedat BİGA

09.04.1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Sedat Biga, kariyerine 1999 yılında Nişantaşı’nda, sektörün en önde gelen markaları ile iş birliği yaparak başladı. 

Sedat Biga kariyer basamaklarını hızlı ve emin bir şekilde tırmanmaya devam ederek, 2002-2004 yılları arasında Paris, Londra ve Berlin’de bulunan dünyaca ünlü moda merkezlerinde saç moda tasarımları, koleksiyon hazırlama ve yönetme üzerine eğitimler aldı. Bu sırada Türkiye’de ilk özel kuaförlük akademisinin kuruculuk ve öncülük rolünü üstlendi. Bu eğitimler ışığında, kendi fikirlerini oluşturup kendi koleksiyonlarını ve saç tasarımlarını sektöre kazandırdı. Eğitim konusundaki yoğun deneyimlerini Türkiye’de 30’a yakın ilde show ve eğitimler düzenleyerek bunları hem kendi ekibi hem de Rusya, Romanya ve Japonya gibi ülkelerde bulunan değerli meslektaşları ile paylaşarak fikirlerini daha ileriye taşımak için çalıştı. Türk moda sektörünün en önemli isimleri ile uzun yıllar boyunca Dünya’nın birçok ülkesinde defilelere katılarak Türk kuaförlük sektörünün yurt dışında tanınmasına katkıda bulundu. 2007 yılından itibaren kendi salonunda yeni tasarımlar ve fikirlerle kariyerini ilerletmeye devam etti. Layık görüldüğü ödüllerden bir tanesi de 2008 yılında, moda alanında düzenlenen Fashion Tv moda “yılın en iyi saç ve moda tasarımcısı” ödülüdür. 

Bir yılın üzerinde Ar-Ge çalışmalarını sürdürerek Dünya’da ilk defa mikro kaynak yöntemini geliştirdi. Bu yönteme özel olarak geliştirdiği renklendirme çalışmaları ile sektörde öncü haline geldi. Yaşanan yoğun saç kayıplarına şahit olarak daha iyi çözümler arayışına girerek medikal kaynak yöntemini geliştirdi. Medikal kaynak sayesinde onkoloji tedavisi, tüp mide ameliyatı, tirikotilomani gibi sebepler ile saç kaybı yaşayan kişiler birkaç saat içinde sağlıklı saçlarına kavuşabilir hale geldi. Saç sağlığı ve saç derisi sağlığı konularında çözüm üretebilmek için çalışmalarına eczacılardan ve doktorlardan aldığı bilgi ve laboratuvar destekleri ile Dünya’da ilk defa kişiselleştirilebilir saç bakımları projesiyle Concept Beauty markasını yarattı.

2016 yılında başlattığı proje, ürün haline geldikten sonra eczane kanalıyla tüketici ile buluştu. Kimya mühendisleri, doktorlar ve eczacılar ile beraber 2 yıllık bir Ar-Ge çalışma sonucunda markası Türkiye’nin en seçkin 250 eczanesinde tüketicileri ile buluşuyor. Concept Beauty markası Dermokozmetik alanında yerli ve yabancı markaların kendi alanında lider markası konumuna ulaştı.

2021 yılında Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde 350 metre² salonunda hizmet vermeye başlayan Sedat Biga kariyerine farklı bir bakış açısıyla saç derisi ve saç sağlığı konularına yakın çevresindeki doktorlarla yaptığı çalışmalarla, Mezoterapi alanına girerek yeni bir hizmet ve anlayışla iğnesiz, ağrısız bir yöntem üzerine bir proje geliştirdi.

Saç sağlık konularında alanında sektörün ileri gelen hocalarıyla yaptığı iş birliği ve laboratuvar çalışmaları sonunda Mesointense markasını inovatif bir yaklaşımla bu alanda yeni bir hizmete öncülük yaptı. 2022 Aralık ayında geliştirmiş olduğu Mesointense projesini tıp kongresi’nde cihaz ve ürünleri ile birlikte lansmanını yapan Sedat Biga, mesointense uygulamalarına kendi salonundan başlayarak sırasıyla tıp merkezleri, hastaneler, klinikler, estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinde yaygınlaştırmaya başladı.

Kariyerinde 30 yılı aşkın tecrübesi ile yaşadığı deneyimleri daha fazla insana ulaştırabilmek adına kendi alanıyla ilgili konularda Hürriyet gazetesinde haftalık olarak köşe yazarlığı yapmaya başlayan Sedat Biga, bilgi ve deneyimlerini daha fazla kişiye ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Hali hazırda yoğun olarak çalışmaya devam ettiği yeni projelerle kuluçkada yeni markalar geliştirmeye devam ediyor.

İkinci aşama, kırılan sülfür köprülerinin sabitlenmesidir. Bu aşamada artık istenilen dalgaların verilmesi sonrası uygulanır. Bu uygulamanın nedeni saçlara verilmiş olan dalgaların kalıcı hale getirilmesidir. İkinci aşamanın, birinci aşamaya göre saçlara zarar verme riski çok düşüktür.softperm yöntemine bıraktı.

Keratin bakım diye yapılan fakat gerçekte Brezilya fönü olan uygulamada kullanılan kimyasal ürünler, saç kayıplarına kadar gidebilecek zararlara sebep oluyor. Bu ürünlerde eser miktarda ‘formaldehit’ maddesi bulunması uygun görülüyor. Fakat kullanılan bu miktar, saçları düzleştirmek için yeterli olmadığı için bu kurala maalesef uyulmuyor. Saçları düzleştirmek için kullanılan ürünlerin içinde bulunan formaldehit maddesi, saçların elastikiyetinin artmasına, yanmasına ve hatta kopmasına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ürünlerin kısa vadede belki insan sağlığına zararı olmasa bile, uzun vadede zarar vermeyeceğini söyleyemeyiz.

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.